środa, 7 marca 2012

Spotkanie 7 marca 2012

MINI KARAOKE dla Dzieci z udziałem Mam

"Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej...ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi..." śpiewał kiedyś Jerzy Stuhr
Wspólne śpiewanie z dzieckiem wytwarza pewnego rodzaju więź, rozwija umiejętność słuchania, wyobraźnię u dziecka, a nam czasem przypomina ulotne chwile szczęśliwego dzieciństwa i przenosi nas w krainę fantazji i miłych wspomnień. Śpiewanie także relaksuje, pozwala nam się wyciszyć, uspokoić, bowiem ma duży wpływ na dotlenienie organizmu poprzez oddech. Pobudza też naszą strefę emocjonalną, sprawia że się uśmiechamy, daje dużo radości. I nieważne czy potrafimy pięknie i profesjonalnie śpiewać, ponieważ dobry nastrój podczas tej zabawy udziela się także naszemu dziecku i to jest chyba ważniejsze od naszych umiejętności w tej dziedzinie. Zatem śpiewajmy wspólnie z naszymi dziećmi.
Wrażliwość słuchowa rozwijana jest od pierwszych chwil życia dziecka. Śpiewamy czy nucimy dziecku kołysanki przed snem co sprawia ze szybciej zasypiają, ponieważ uspokaja się wtedy mama a wraz z nią dziecko, które odczuwa mocno każdą emocję swojej mamy.
Dzieci, którym od najwcześniejszych chwil życia się śpiewa, szybciej rozwijają swoje umiejętności mowy.
Zabawom ze śpiewem towarzyszą często ćwiczenia ruchowe, które są niezmiernie ważne dla rozwoju fizycznego dziecka i kształtowania koordynacji ruchowej. Zabawy muzyczne mają też wielki wpływ na rozwój mowy dziecka, ponieważ zawierają  elementy ćwiczenia głosu, działanie i mówienie, powtórzenia, reakcje niewerbalne, zmienianie kolejności i fizyczny kontakt z bliską osobą.
Któż z nas nie pamięta zabaw w „Starego niedźwiedzia”, „Karuzelę” czy „Ulijankę”? Zabawy muzyczne tego typu kształtują m.in. uwagę słuchową dzieci. Uwaga ta ma szczególne znaczenie dla wszystkich późniejszych  zajęć w szkole, które oparte są na uważnym słuchaniu.

Dziś w Klubie Mam  mogłyśmy naszemu dziecku zaśpiewać piosenki, które same pamiętamy z naszego dzieciństwa.

Muzyka i towarzyszące jej śpiewanie nie wymaga wysiłku, jest bliskie dziecku i daje  mu możliwość „wyśpiewania” swoich emocji. Śpiewanie wpływa na poszerzanie wyobraźni i zainteresowań poprzez różnorodną treść. Sprzyja rozwojowi słownika czynnego i biernego dziecka. Piosenki wzmacniają także pamięć i koncentrację uwagi, co w efekcie wpływa na rozwój intelektualny dziecka. 

Zaznaczone na niebiesko fragmenty pochodzą ze strony
Rozwijanie przez śpiewanie
http://www.egodziecka.pl/Czytelnia/Uczenie-sie/Rozwijanie-przez-spiewanie-czyli-muzyka-dla-slownika.html

Kilka zdjęć ze spotkania:

























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz