środa, 29 lutego 2012

Spotkanie 29 lutego 2012

Dyskusja na temat testu Gordona i zajęcia relaksacyjne dla Dzieci z udziałem Rodziców.

Każda Mama, która chciała, miała okazję wypowiedzieć się na tematy kompetencji wychowawczych. Dziś w Klubie Mam odbyła się druga część dyskusji na temat testu "Mądrzy rodzice" według Thomasa Gordona na podstawie książki "Wychowanie bez porażek".
Niniejsza książka to światowy bestseller. Dr Thomas GORDON proponuje w niej bowiem nową, skuteczną metodę pedagogiczną rozwiązywania konfliktów powstających między rodzicami, a dziećmi. 
Autor, krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie „zwycięzca – pokonany"), proponuje stosowanie metody bez pokonanych. Dąży do wprowadzenia takich zasad komunikacji, które w sytuacji konfliktowej pozwolą znaleźć rozwiązanie kompromisowe, zadowalające obie strony. 
Wielką zaletą pracy Thomasa Gordona, obok jasnego wykładu i prostego języka, jest pokazanie, jak praktycznie posługiwać się metodą bez pokonanych. Choć odnosi się ona przede wszystkim do stosunków między rodzicami a dziećmi, może być wykorzystywana także w innych międzyludzkich sytuacjach konfliktowych.
POLECAM książkę!
Opis książki pochodzi ze strony:
http://www.malzenska.pl/produkt/pokaz/682/wychowanie_bez_porazek___thomas_gordon.html


W drugiej części spotkania miałyśmy chwilę wytchnienia pod postacią relaksacji "Na podusi", przy muzyce, z efektami specjalnymi jakimi były: bańki mydlane, niebo z gwiazdami i zapach lasu. Po ciężkim dniu miło było zrelaksować się zarówno Dzieciom jak i Mamom.
Powitaliśmy także dziś w Klubie najmniejszą członkinię
Klubu Mam "Bliżej Dziecka" DARIĘ






Kilka zdjęć ze spotkania:

środa, 22 lutego 2012

Spotkanie 22 lutego 2012

Zajęcia relaksacyjne dla Dzieci z udziałem Mam.

Relaksacja to jedna z form wyciszania naszego organizmu. Uruchomiona wyobraźnia działa uspokajająco, uwalnia od stresu i napięć wewnętrznych. Pobudzona wyobraźnia u dzieci ma ogromny wpływ na ich dalsze sukcesy w nauce.
Dzieci obdarzone są bujną wyobraźnią, a jeżeli damy im możliwość słuchania muzyki bez oglądania obrazów np. telewizji, potrafią uruchomić swoją wyobraźnię, co wpływa na powstanie odpowiedniego „klimatu wychowawczego”, a w przyszłości na łatwość w przyswajaniu nowych wiadomości.

Relaksacja emocjonalna, kiedy osiągamy łatwość w wywoływaniu w wyobraźni przyjemnych wyobrażeń i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu, odczuciu ogólnej ciepłoty w ciele zazwyczaj łatwo przychodzi nam rozluźnianie się (uwalnianie od napięć) poprzez wyobrażanie sobie jakichś przyjemnych scenerii natury.
Możemy np. wyobrażać sobie, że leżymy na plaży i słyszymy szum fal, wygrzewamy się do słońca, dotykamy całym ciałem przyjemnego, ciepłego piasku itd. Możemy wyobrażać sobie piękno lasu i śpiew leśnych ptaków itp.
Istotne jest to, że obrazy w naszej wyobraźni mogą pogłębiać poziom naszego rozluźnienia. Wewnętrzne obrazy bardzo silnie wpływają na nasze emocje i tego typu rozluźnianie się podczas wyobrażania sobie przyjemnych scenerii mają silne działanie terapeutyczne. Dlatego relaksacja emocjonalna jest znacznie łatwiejsza dzięki zastosowaniu gry wyobraźni.

Dziś przy muzyce relaksacyjnej, dmuchaniu baniek mydlanych, podrzucaniu balonika, obserwowaniu gwiazd na naszym niebie, przytulaniu się do poduszek, słuchaniu bajeczki relaksacyjnej o kotku - próbowałyśmy zrelaksować siebie i nasze dzieci.

Odbyła się także dyskusja na temat testu Gordona i prawidłowych odpowiedzi na pytania.

Muzyka relaksacyjna to gatunek, który cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem, z uwagi na coraz większy stres i tempo codziennego życia. Coraz więcej osób poszukuje muzyki, przy której będzie mogło nieco ukoić przeciążone nerwy, uspokoić się psychicznie i zregenerować. Muzyka relaksacyjna zazwyczaj stara się wyrazić wewnętrzny pokój i miłość, harmonię płynącą z doznań duchowych i dostrzegalną w całym wszechświecie.  Harmonię i prawdziwą radość odczuwamy zazwyczaj wtedy, gdy nasz umysł jest uspokojony.
Ponadto muzyka relaksacyjna często zawiera wiele kojących i odprężająco na człowieka oddziaływujących dźwięków natury.
Fragmenty o relaksacji pochodzą ze strony:
http://samadi.republika.pl/stres.htm

środa, 15 lutego 2012

Spotkanie 15 lutego 2012

Warsztaty "Każdy może być Dobrym Rodzicem" 

Dziś zajęcia na temat „Każdy może być dobrym rodzicem” w ramach kampanii „Dobry Rodzic-Dobry Start” organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje.
Zajęcia poprowadziły wolontariuszki Pani Barbara Orzech i Anna Korbiel

Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest dobremu rodzicielstwu, wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie co to znaczy być dobrym rodzicem: kim dla dziecka powinien być rodzic, czego potrzebuje dziecko i jak rodzice mają sprostać jego oczekiwaniom. Stworzyłyśmy własną definicję Dobrego Rodzica, uczestniczyłyśmy w ćwiczeniach pomagających inaczej spojrzeć na rodzicielstwo.

Każda uczestniczka otrzymała bezpłatne ulotki na tematy dotyczące wychowania dzieci.
Drukowanie ulotek odbyło się dzięki anonimowemu sponsorowi.
Dziękujemy wolontariuszkom za bezpłatne poprowadzenie spotkania.
Umożliwiło to bezpłatne uczestnictwo w warsztatach.
document.write("");





Kilka zdjęć ze spotkania:

środa, 8 lutego 2012

Spotkanie 8 lutego 2012

"NA POMOC PRZYRODZIE"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TEMATYCZNYCH DLA DZIECI I RODZICÓW
W KLUBIE MAM W TRZEBINI
KATEGORIA TEMATYCZNA: EKOLOGIA I OCHRONA ŚRODOWISKA
TEMAT ZAJĘĆ: „NA POMOC PRZYRODZIE”. 
Edukacja: ekologiczna, plastyczna, przyrodnicza, muzyczna
Cele ogólne:
Poznanie zasad ochrony środowiska;
Przekazanie elementarnej wiedzy o integralnym charakterze rzeczywistości społecznej i przyrodniczej, czyli o jedności świata ludzi, zwierząt, roślin i przyrody nieożywionej
Uświadomienie dzieciom, że czyste powietrze, czyste środowisko na całym świecie zależy od ludzi;
Kształcenie u dzieci odpowiedzialności za „Planetę Ziemię”;
Zapoznanie dzieci z przestrzeganiem dobrych manier w związku z ich zachowaniem na łonie natury,
Metody pracy: pogadanka, dyskusja, praca plastyczna
Przebieg zajęć:
 Ułożenie z rozsypanki wyrazowej hasła: PRZYRODA PROSI NAS O POMOC.
 Dyskusja z rodzicami i dziećmi na temat: „Co stanowi zagrożenie dla świata”.
 Rozpoznanie problemu:
zagrożeniem dla życia ludzi, zwierząt i roślin jest zanieczyszczenie środowiska, powietrza.
 Propozycja rozwiązań problemu:
Wspólnie wykonujemy plakat, na którym naklejamy hasła:
- Zabezpieczyć samochody, aby nie wydzielały szkodliwych spalin
- Nie zaśmiecać środowiska
- Stop paleniu papierosów
- Nie niszczyć zieleni
- Stosować filtry w fabrykach
- Nie spalać śmieci w piecach
- Segregować śmieci
PLAKAT:
 Rysujemy na kartce papieru na środku duże słoneczko, następnie malujemy na żółty kolor. Oczy, buźka uśmiechnięta. A z boku naklejamy karteczki z hasłami, które pomogą przyrodzie w odzyskaniu dobrej formy. Dzieciom świetną zabawę zrobiło dziurkowanie plakatu kredką.

Następnie robimy kulki z papierów i gazet, rozrzucamy te śmieci po sali: kulki zrobione przez nas z papierów, urządzamy bitwę na papierowe kulki, a później zachęcamy dzieci by pozbierały i  powrzucały śmieci do pojemnika z napisem:
„ZJADACZ ŚMIECI”

A w dalszej części zajęć:
 Śpiewanie i słuchanie piosenek o treści ekologicznej.
KONKURS z atrakcyjnymi NAGRODAMI 
ufundowanymi przez URZĄD MIASTA TRZEBINIA
 Dzieci z rodzicami rozwiązują test pytań konkursowych na temat:„Na pomoc przyrodzie”
Serdeczne podziękowania dla URZĘDU MIASTA TRZEBINIA
WYDZIAŁU GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA, ROLNICTWA I LEŚNICTWA 
za ufundowanie nagród w konkursie

document.write("");




Kilka zdjęć ze spotkania: 

środa, 1 lutego 2012

Bal karnawałowy 2012

 Bal karnawałowy w Klubie Mam

Muzyka z dziecięcymi przebojami, słodkości, lizaczki, ciasteczka, baloniki, medale za piękne stroje, zabawy, deszcz wstążek z bibuły, wspólne tańce - to wszystko na balu przebierańców jaki odbył się w Klubie Mam w dzisiejszym, mroźnym dniu lutego.
Dzieci były przepięknie poprzebierane i miały wspaniałą zabawę.
Radość dzieci udzielała się także Mamom.
Nie ma nic wspanialszego od widoku uśmiechniętego, radosnego dziecka...
Bezcenne chwile zostały uchwycone w kadrze aparatu, dzięki zamiłowaniu do fotografowania jednej z "klubowych" Mam, za co jej serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj: